Menüü

NÄITUSED

Eesti Maanteemuuseum

Projekti “Peedist pesumasin” osanäitus “Leidlikkus teel” tutvustab vaatajale erinevaid isetegemise võimalusi, mis aitasid nõukogude inimesel saada punktist A punkti B. Räägime viisidest, kuidas inimesed liikusid ning kuidas nii garaažides-kuurides kui riiklikes asutustes leiutati ja ehitati eluks hädavajalikke masinaid.

Kuna eraautosid oli vähe ja ühistransport kehvake, otsisid inimesed ise võimalusi, kuidas käia tööl, sugulastel-sõpradel külas, teha pikemaid reise, veeta puhkust ja vaba aega kodust eemal. Loomulikult sooviti seda teha mugavalt ja stiilselt! Kuna nappis masinaid igapäevaste tööoperatsioonide täitmiseks, siis modifitseeriti, leiutati, konstrueeriti, ehitati ise masinad ja nende lisaseadmeid.

Isetegemise tehnikakultuur ja garaažiloome õitsesid ning sisepõlemismootori tööprintsiip oli keel, mida kõik ühiselt mõistsid. See väljapanek on leiutamisest, leidlikkusest, loovusest, taaskasutusest ja isetegemisest nõukogude aegses mootorite maailmas, aga ka ihast moodsa ja mõnusa elu järele.
Kuraator: Rael Artel

Avatud kuni 28.09.2025
Asukoht: Varbuse, Kanepi vald
Transport: Tartu bussijaamast sõidugraafik, rendi BOLT
Piletid ja info
Muuseumikaardiga TASUTA

Eesti Põllumajandusmuuseum

Projekti “Peedist pesumasin” osanäitus “Peedist pesumasin: leidlikkus maal”

Nõukogude ajal  oli igas talus ja kolhoosikeskuses elanikul väike aiamaa, mis aitas nappuse ajal toidulauda rikastada. Vaene aeg ja kitsad olud tegid inimesed leidlikuks. Aiatöödeks leiutati nii masinaid kui ka tööriistu, mida mitte ainult ei valmistatud, vaid ka parandati ja need teenisid peremehi aastakümneid. 

Vanarauaplatsilt ja majandi remonditöökodadest soetati „väärt vidinaid“ ja nö kuldsete kätega mehed panid detailid isegi traktoriks või mõneks muuks masinaks kokku. Meistrid olid ühtlasi ka traktorite „väljamõtlejad“, sest eeskuju polnud kusagilt võtta, enamasti õpiti ise katsetamise käigus. Kahtlemata tuli kasuks keevitaja või lukksepaoskus.  

Aiast saadud saaki töödeldi sealsamas kodus – valmistati hoidiseid, moose, mahlasid ning otsiti ja koguti uusi põnevaid retsepte.

Ükski maakodu ega söögituba ei saanud aga läbi ilma perenaise loodud kaunite tekstiilideta, mis kaunistasid nii lauda kui ka ruumi, milles see asus.

Kõiki neid teemasid käsitletakse ka osanäitusel ja ühtlasi oodatakse kõiki külastajaid kaasa mõtisklema, kuidas muuta vajadus valikuks.
Kuraator: Ilze Salnaja-Värv
Avatud kuni 21.09.2025
Asukoht: Muuseumi 4, Ülenurme, Tartu maakond
Transport: Tartu bussijaamast sõidugraafik, rendi BOLT
Piletid ja info
Muuseumikaardiga TASUTA

Tartu Linnamuuseum

Projekti “ Peedist pesumasin” osanäitus “Peedist pesumasin: leidlikkus linnas”

Nõukogude ajal ei olnud poest midagi vabalt saada või oli kaup näotu ja viletsa kvaliteediga. Enda tarbeks tuli sageli valmistada nii riideid, aksessuaare kui ka mööblit, tarbeesemeid jms. Need, kes hakkasid endale oma maja ehitama, pidid samuti rinda pistma erinevate raskustega. Defitsiidi ja vajaduste vastuolu muutis inimesed leidlikuks ning säästlikuks. 

Tartu linnamuuseumi osanäitusel näeb, kui leidlikud ja osavad pidid olema nõukogude aja linnainimesed. Samuti saab uudistada väikse linnakodu vannituppa ehitatud kodust fotolaborit. Osanäitus on koostatud valdavalt põlistartlaste ja Tartu linnaga lühemat või pikemat aega seotud olnud inimeste mälestuste põhjal. 
Kuraatorid: Madle Uibo ja Meeli Väljaots

Avatud kuni 29.12.2024
Asukoht: Narva mnt 23, Tartu
Piletid ja info
Muuseumikaardiga TASUTA