Menüü

ÜRITUSED

29. mail 2024 kuraatoriekskursioon näitusel “Peedist pesumasin: leidlikkus linnas”

Kolmapäeval, 29. mail kell 17 toimub Tartu linnamuuseumi kuraatoriekskursioon näitusel “Peedist pesumasin: leidlikkus linnas”. 

Ekskursiooni viivad läbi näituse kuraatorid Meeli Väljaots ja Madle Uibo

Pileti hind 10 €, soodus 6 €, pere 25 €. 
(Sündmusel osalemiseks tuleb soetada eraldi pilet ka muuseumikaardi omanikel.)

Nõukogude ajal ei olnud poest midagi vabalt saada või oli kaup näotu ja viletsa kvaliteediga. Enda tarbeks tuli sageli valmistada nii riideid, aksessuaare kui ka mööblit, tarbeesemeid jms. Need, kes hakkasid endale oma maja ehitama, pidid samuti rinda pistma erinevate raskustega. Defitsiidi ja vajaduste vastuolu muutis inimesed leidlikuks ning säästlikuks.

Näitus on koostatud valdavalt põlistartlaste ja Tartu linnaga lühemat või pikemat aega seotud olnud inimeste mälestuste, eseme- ja fotolugude põhjal. Väljapanek näitab, kui leidlikud ja osavad pidid olema nõukogude aja linnainimesed. Samuti saab uudistada väikse linnakodu vannituppa ehitatud kodust fotolaborit. 

“Peedist pesumasin: leidlikkus linnas” on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.

8. mail 2024 Muuseumiöö programm “Öös on vabadust” näitusel “Peedist pesumasin”

Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinna põhiprogrammi kuuluv Eesti Maanteemuuseumi, Eesti Põllumajandusmuuseumi ja Tartu linnamuuseumi ühine näituseprojekt “Peedist pesumasin” osaleb Muuseumiööl. Selleks on kolmes Lõuna-Eesti muuseumis loodud eriprogramm Muuseumiöös seiklejatele.

EESTI MAANTEEMUUSEUMI PROGRAMM
Kell 19.00 kuraator Paavo Kroon teeb tuuri näitusel “Peedist pesumasin: leidlikkus teel”
Kell 18.00-23.00 lastel võimalus osa võtta näituse “Peedist pesumasin: leidlikkus teel” tegevuslehtede mängus

Liikluslinnas on võimalik märgipressiga endale märk teha
Avatud liikluslinn ja Varbuse Teemaja
Osalustasu: TASUTA

TARTU LINNAMUUSEUMI PROGRAMM

Kohal on näituse “Peedist pesumasin: leidlikkus linnas” kuraatorid Madle Uibo ja Meeli Väljaots, kes jagavad lahkesti külastajatele selgitusi näitusel nähtava kohta. Tegelustoas saab mängida erinevaid nuputamismänge.
Osalustasu: 1 euro

EESTI PÕLLUMAJANDUSMUUSEUMI PROGRAMM

Eesti Põllumajandusmuuseumi osanäitus “Peedist pesumasin: leidlikkus maal” on muuseumiööl osaliselt avatud ja pakub avastada aiamaad ning isetehtud väiketehnikat. Lisaks toimuvad põnevad tegevused nagu retrosõidud ja meeleolukas peedibingo.

Üheks õhtuks on taas kohal Mutribaar ning ringi sõidab Polt.
Osalustasu: TASUTA 

Liitu FB üritusega SIIN

30. oktoober – 02. november 2024 Konverents “Sustainability in Practice: DIY Repair, Reuse and Innovation”

Eesti Rahva Muuseumi ja näituseprojekti „Peedist pesumasin“ koostöös aset leidev jätkusuutlikele isetegemise praktikatele, lahendustele ja eluviisidele keskenduv rahvusvaheline teaduskonverents.

Konverents heidab valgust parandamisele, taaskasutusele ja argisele leiutamisele nii minevikus kui ka tänapäeval, mis on osa jätkusuutlikust tarbimiskultuurist. Kliimakriisi tingimustes otsib konverents näiteid ja õppetunde kultuuri ja ajaloo poolt kujundatud säästlikest tegevusviisidest, millel võib oma roll olla kestlikuma tuleviku loomisel.

Ürituse FB leht SIIN

Tutvu konverentsi kodulehega SIIN

4. mail Tartu linnamuuseumi pesakastide töötuba

Töötoas valmistatakse rasvatihase tüüpi (mõõtu) pesakaste – neid on lastel lihtsam kokku klopsida ning need pesakastid sobivad õige mitmele linnuliigile, nt rasvatihasele, sinitihasele, põldvarblasele, must-kärbsenäpile ja puukoristajale.
Töötoas räägitakse pesakastides elavatest lindudest, erinevatest pesakastidest ning pesakastide tegemisest ja hooldamisest. Kui kastid valmis, paigaldame koos ühe näidispesakasti Ülejõe parki kesklinna lindudele pesitsemiseks.
Juhendab Margus Ots (MTÜ Linnuvaatleja).

Kuidas osaleda?
Alustuseks soeta pilet Piletilevist enne 29. aprilli. Üks pilet kehtib ühe pesakasti kohta – kasti võib meisterdada üksi või perekondlikult. Lastel soovitame vanema appi võtta. Töötoa piletiga saab üks osaleja käia ka vastavatud näitusel “Peedist pesumasin: leidlikkus linnas”. Kui valmistate pesakasti näiteks kolmekesi, siis kaks meisterdajat saavad näitusepiletid soetada muuseumi kassast.

Tule kohale 4. mail kell 11. Toimetame muuseumi hoovis, seega vali ilmale sobiv riietus.

Sündmus kuulub näituse “Peedist pesumasin: leidlikkus linnas” programmi. Näitus on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.
Liitu FB-i üritusega SIIN
Soeta pilet Piletilevist

27. aprill 2024 NÄITUSE “PEEDIST PESUMASIN” PUBLIKUPÄEV

Näituse “Peedist pesumasin” publikupäev toimub laupäeval, 27. aprillil Eesti Maanteemuuseumis, Eesti Põllumajandusmuuseumis ja Tartu Linnamuuseumis. Publikupäeval on võimalus lisaks erituuridele osanäitustel osa saada põnevast programmist.

PUBLIKUPÄEV PÕLLUMAJANDUSMUUSEUMIS

Kell 11.00 mänguline tuur näitusel lastele ja lapsemeelsetele

Kell 11.00-14.00 ajastukohased mängud, mutrite keeramine ja rehvi pumpamine, makramee töötuba, hoidiste tegemine, kastiauto- ja ponisõidud
Kell 13.00 kuraatorituur näitusel “Peedist pesumasin: leidlikkus maal”

Liitu FB-i üritusega SIIN

PUBLIKUPÄEV TARTU LINNAMUUSEUMIS

PROGRAMM

Kell 12.00-14.00 vildist loomakeste ja esemete meisterdamise õpituba (Meeli Väljaots ja Anna Venchakova)
Kell 12.00-14.00 pillide valmistamise õpituba “Pill tuleb pika ilu peale!” (Risto Lehiste)
Kell 14.00-15.00 kuraatorituur näitusel “Peedist pesumasin: leidlikkus linnas” (Meeli Väljaots ja Madle Uibo)

Mõlemad õpitoad on sobilikud nii lastele kui täiskasvanutele. Üritusel on fotograaf.
Rohkem infot SIIN
Liitu FB-i üritusega SIIN

NB! Publikupäeva eriprogrammidesse on sissepääs muuseumipileti ja Muuseumikaardiga.

PUBLIKUPÄEV MAANTEEMUUSEUMIS

Maanteemuuseum avab samal päeval oma suvehooaja

Kell 12.00-14.00 peeditrüki töötuba
Kell 11.00-15.00 näituse temaatiline tegevuslehtede mäng (osalejate vahel loositakse 10 kg peeti)
Kell 11.00-15.00 Paranduskeldri “käed-külge” rehviremondi töötuba noortele ratturitele (sisekummi eemaldamine õigesti ja ohutult, augu leidmine ja parandamine koos paranduskomplektiga, sisekumm paigaldus)
Kell 12.00 ja 14.00 kuraatorituurid näitusel “Peedist pesumasin: leidlikkus teel”
Liitu FB üritusega SIIN

24. aprill 2024 NÄITUSE “PEEDIST PESUMASIN” AVAMINE

See on Eesti Maanteemuuseumi, Eesti Põllumajandusmuuseumi ja Tartu Linnamuuseumi ühine näituseprojekt leiutamisest, leidlikkusest ja taaskasutusest. Pole tähtis, kas oled noor või vana või millised on su oskused: näitus nakatab igaüht isetegemise pisikuga!

26. jaanuar 2024 Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024 avamine

24.-28. jaanuar 2024 Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024 avamine Eesti Põllumajandusmuuseumis

Kas oled kunagi mõelnud, milliseid ellujäämisoskusi tahad omada?

Eesti Põllumajandusmuuseum kutsub sind Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024 avamisnädalal, 24.-28. jaanuarini, avastama oskusi, mis on ajatud ja väärtuslikud.

Meie programm on praktiline, kus saad ise kõikides tegemistes kaasa lüüa:

24. jaanuar – kuidas toidu ülejääke võileiva tegemisel ära kasutada? Lisaks õpime makramee kunsti ja teeme õnnitluskaarte vanadest kaartidest. Digiajastul tundub see peaaegu nagu ajamasinas rändamine, aga oh neid säravaid silmi, kui keegi saab käega katsutava kaarti!

25. jaanuar – kui leiba jäi üle, siis kuidas sellest maitsev magustoit valmistada. Tahad oma lemmikloomale isikupärast ja taaskasutusmaterjalist mänguasja – tule omanda oskusi, kuidas seda ise teha. Ja kui sa arvad, et hobujõud on vaid autode pärusmaa, siis meie “Hobujõust hobujõuni” programm üllatab sind kindlasti.

26. jaanuar – leivaahjul on tuli all ning valmivad meisterlikud käsitööleivad. Teine päevateema on heegeldamine. Mis oleks kodusem kui isetehtud sussid? Või kas tead, mida saab heegeldada kilepiima- või jogurtipakkidest?! Üllatus garanteeritud.

27. jaanuar – kodus on kapsast rohkem kui oskad sellega midagi peale hakata….tule õpi kapsa hapendamist. Ja et ikka hästi meelde jääks, siis laupäeval taas teeme ise lemmikloomale mänguasju ja heegeldame vaipa kilepiima pakenditest.

28. jaanuar – nädala lõpetuseks sobib ikka üks suussulav tort, mida üheskoos meisterdame. Lisaks tuletame meelde, kuidas nööpi riidele ette õmmelda ja valmistame süüteroose, ikka taaskasutusmaterjalidest.

Muuseum on 24.-28. jaanuaril avatud iga päev kell 10-18, leia endale sobiv aeg ja tule omanda olulisi oskusi!

Kui sul on keeruline meie juurde jõuda, siis iga päev väljub Tartu kesklinnast meie mikrobuss kell 10 ja kell 14 ning viib tagasi kell 13 ja 17.
Bussis koha broneerimiseks kirjuta: myyk@memu.ee Buss väljub ainult eelregistreerijate olemasolul!

Osalemistasu on vaid 10 € päev.

Kohtumiseni muuseumis – tuleta meelde või õpi olulisi oskusi “Ellujäämise kunstid algajatele” tegevustes, mis on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 avanädala programmist!

Liitu FB üritusega SIIN

Rohkem infot Põllumajandusmuuseumi kodulehel