Menüü

UUDISED

“PEEDIST PESUMASIN” HÜPIKNÄITUS ALUSTAS RAHVUSVAHELIST TEEKONDA ÜLEMISTE KESKUSEST

Näituse „Peedist pesumasin“ minivariant ehk hüpiknäitus alustas tuuritamist Eestis ja Lätis, maandudes esimesena Ülemiste keskuses.

Nagu Eesti Maanteemuuseumi, Eesti Põllumajandusmuuseumi ja Tartu linnamuuseumi ühine suurnäitus kolmes muuseumis, nii räägib ka hüpiknäitus leiutamisest, leidlikkusest, taaskasutusest ja isetegemisest. Kõigil huvilistel on unikaalne võimalus vändata generaatoriga rattal, tutvuda ajaloolisse puhvetkappi paigutatud põnevate näituse eksponaatidega ning lugeda huvitavaid mälestusi nõukogude aja leiutistest ja leiutajatest.

Hüpiknäitus on avatud Ülemiste keskuse teisel korrusel, Vapiano vastas oleval rohealal. Näitus on külastajatele tasuta. Suvekuudel rändab hüpiknäitus erinevatesse asukohtadesse üle Eesti, jõudes ka suvepealinna Pärnusse ning suve lõpuks leiab enda tee ka hea naabri juurde Lätti, et sealt taas sügisel Eestisse naasta.

Kolmest osanäitusest koosnev „Peedist pesumasin“ on kõikides näitusepaikades avatud 2024. aasta lõpuni ning kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi.

Osanäitused:

NÄITUSE “PEEDIST PESUMASIN” KATALOOG NÜÜD MUUSEUMIPOODIDES

„Peedist pesumasin“ / „Washing Machine Made of Beetroot“ näitusekataloogi leiate Tartu linnamuuseumi, Eesti Põllumajandusmuuseumi ja Eesti Maanteemuuseumi kassadest.
Hind: 10 €

“Peedist pesumasin” on Eesti Maanteemuuseumi, Eesti Põllumajandusmuuseumi ja Tartu linnamuuseumi ühine näituseprojekt, mis koosneb kolmest osanäitusest. Kolme muuseumi näituste lood leiutamisest, leidlikkusest, taaskasutusest ja isetegemisest seob tervikuks “Peedist pesumasina” näitusekataloog, mis tutvustab iga näituse teemasid.

Tartu linnamuuseum
“Peedist pesumasin: leidlikkus linnas” näitab, kui leidlikud ja osavad pidid olema nõukogude aja linnainimesed. Nõukogude ajal ei olnud poest midagi vabalt saada või oli kaup näotu ja viletsa kvaliteediga. Enda tarbeks tuli sageli valmistada nii riideid, aksessuaare kui ka mööblit, tarbeesemeid jms. Defitsiidi ja vajaduste vastuolu muutis inimesed leidlikuks ning säästlikuks.

Eesti Põllumajandusmuuseum
“Peedist pesumasin: leidlikkus maal” räägib maarahva leidlikkusest. Nõukogude ajal oli igas talus ja kolhoosikeskuses elanikul väike aiamaa, mis aitas nappuse ajal toidulauda rikastada. Vanarauaplatsilt ja majandi remonditöökodadest soetati „väärt vidinaid“ ja nö kuldsete kätega mehed panid detailid traktoriks või mõneks muuks masinaks kokku. Aiast saadud saaki töödeldi sealsamas kodus – valmistati hoidiseid, moose, mahlasid ning otsiti ja koguti uusi põnevaid retsepte.

Eesti Maanteemuuseum
“Peedist pesumasin: leidlikkus teel” tutvustab vaatajale erinevaid isetegemise võimalusi, mis aitasid nõukogude inimesel liikuda punktist A punkti B. Isetegemise tehnikakultuur ja garaažiloome õitsesid ning sisepõlemismootori tööprintsiip oli keel, mida kõik ühiselt mõistsid. Kogutud lood räägivad leiutamisest, leidlikkusest, loovusest, taaskasutusest ja isetegemisest nõukogude aegses mootorite maailmas, aga ka ihast moodsa ja mõnusa elu järele.

Kataloog on eesti ja inglise keeles ning rohkete illustratsioonidega.

Koostaja ja toimetaja: Marge Rennit
Kujundaja: Maarja Roosi
Tekstide autorid: Madle Uibo ja Meeli Väljaots (Tartu Linnamuuseum), Kaire Ilula, Monika Levkin, Merlin Lumiste ja Mari-Liis Tammiste (Eesti Põllumajandusmuuseum), Paavo Kroon ja Andres Seene (Eesti Maanteemuuseum)
Eestikeelsete tekstide toimetaja: Ene Nagelmaa
Tõlkijad: Martin Jaigma, Piret Hion, Luisa Tõlkebüroo

Näituseprojekt “Peedist pesumasin” kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi.

NÄITUSE “PEEDIST PESUMASIN” ÜHISPILET NÜÜD PILETILEVIS MÜÜGIS

Tegu on näituse “Peedist pesumasin” ühispiletiga, mis kehtib kõigil kolmel näitusel Eesti Maanteemuuseumis, Tartu linnamuuseumis ja Eesti Põllumajandusmuuseumis.

Näituse tekstid on nii eesti kui inglise keeles.

Rohkem infot leiad siit: peedistpesumasin.ee

Ühispiletiga on võimalik külastada iga osanäitust üks kord näituste lahtiolekuajal perioodil 24.04.24-29.12.24.

Üksikpilet 24 €
Perepilet 48 €
Osta pilet SIIN

Näitusega kaasneb eesti ja inglise keelne kataloog, mis on müügil muuseumide kassades.

Kolme muuseumi ühisnäitusele “Peedist pesumasin” kogutakse eestlaste retseptivihikuid, hoidiseid ja isetehtud aiatööriistu

Eesti Põllumajandusmuuseum ootab kõiki eestlasi oma pere kullavaramusse kuuluvaid retseptiraamatuid ja -lehti ka teistele tutvustama talletamaks neid tulevastele põlvedele. Samuti on oodatud keldrisügavustes leiduvad…