Menüü
Isevalmistatud barett, Virumaa Muuseumid

“Peedist pesumasina”
kogumis­­­­kampaania teemad

Tartu Kammivabriku töötaja Pauline Karjuse käsitööd, 1950. ERM Fk 1167:34, Eesti Rahva Muuseum
Tartu Kammivabriku töötaja Pauline Karjuse käsitööd, 1950, foto Uudo Rips, ERM Fk 1167:34, Eesti Rahva Muuseum

KODU: kodu sisustamine, kaunistamine ja parandustööd

Paljudes peredes oli nii kuldsete kätega mehi kui naisi, kes valmistasid tarbe- ja mööbliesemeid, tegid kodus väiksemaid või suuremaid remonditöid ja parandasid katkiläinud asju. Mida ja kuidas kodudes parandati, taaskasutati, remonditi? Milliseid tööriistu ja materjale kasutati, kust neid hangiti?

Praktilised ja ilusad kodutekstiilid on lihtne moodus hubasuse loomiseks. Millised olid vaibad, kardinad, käterätid, linikud ja pajalapid teie kodudes? Kas need osteti poest või valmistati ise? Kes teie kodus neid valmistas ja milliseid materjale nende jaoks kasutati?

GARAAŽ: isetehtud masinad ja liikuma saamine

Oskused masinate meisterdamiseks ja remontimiseks olid vajalikud nii oma kodu või põllulapi hooldamiseks kui ka teedel liikuma saamiseks ja kohale jõudmiseks.

Lisaks väiksematele tööriistadele meisterdati ise ka masinaid alates muruniidukitest kuni traktoriteni. Milliseid tööriistu ja masinaid valmistati? Kuidas hangiti vajalikud materjalid ja kuidas masinaid kasutati?

Kõikvõimalike sõiduvahendite ehitamine, putitamine ja remontimine oli nii eneseväljenduse vorm kui ka möödapääsmatu vajadus. Meid huvitavad isiklikes töökodades ja garaažides ette võetud tööd alates võrride remondist kuni sõidukite valmistamiseni. Kuidas ja mis vahenditega sõidukeid remonditi ja ehitati? Kuhu sõideti ja kui tähtsad olid remondioskused?

Isevalmistatud võrr
Rein Kirspuu isevalmistatud võrr SDV tõukeratta ja abimootori baasil,
 EMM _ 724:1 E 293:1, Eesti Maanteemuuseum
Õmblemas, 1977. aastal, foto Martin Maanso, ERM Fk 2903:1783, Eesti Rahva Muuseum
Õmblemas, 1977. aastal, foto Martin Maanso, ERM Fk 2903:1783, Eesti Rahva Muuseum

INIMENE: hobid ja välimus

Tegeleti mitmesuguste hobidega – fotograafia, muusika lindistamine, raadioamatöörlus, aga ka sport, musitseerimine, kunst, käsitöö jne. Millised võimalused ja vahendid olid hobidega tegelemiseks?

Puudus oli kosmeetikavahenditest, pidi olema leidlik. Milliseid koduseid iluravivõtteid kasutati, kust saadi ideid nt juuste lokkimiseks, värvimiseks, meikimiseks vms?

Riietusesemete ja aksessuaaride valik kaubanduses oli kesine, kes oskas, valmistas neid ise. Levinud oli rõivaste taaskasutamine ja parandamine. Milliseid neist esemeist on veel säilinud?

AIAMAA: põllult sahvrisse

Igas majapidamises oli väike aialapp, kus kasvatati enda tarbeks kõike söödavat, et rikastada oma toidulauda kaubanduses vähesaadava toiduga. Mida, kuidas ja kui palju kasvatati? Mida, kuidas ja kui palju teie kodus kasvatati?

Piiratud vahendite tõttu nõudis saagi säilitamine ja hoidistamine nutikaid lahendusi. Millised olid tüüpilised retseptid ja toorained, kasutatud töövahendid, hoiustamisnõud (purgid, pudelid, tünnid, karbid) ja säilitusnipid?

Uno Veebergi isevalmistatud muruniiduk, Eesti Maanteemuuseum
Uno Veebergi isevalmistatud muruniiduk, Eesti Maanteemuuseum
This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts.
Click to show error
Error: Server configuration issue

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. TÄPSEM INFO. Nõustun